MASS 7.3-49 - en to it translation catalogue (170 entries)

en: "%s" link not available for negative binomial family; available links are "identity", "log" and "sqrt"
it: link "%s" non disponibile per la famiglia binomiale negativa; i collegamenti disponibili sono "identity", "log" e "sqrt"

en: "gradient" attribute missing
it: attributo "gradient" mancante

en: "hessian" attribute missing
it: attributo "hessian" mancante

en: %d missing observation deleted | %d missing observations deleted
it[0]: eliminata %d osservazione mancante
it[1]: eliminate %d osservazioni mancanti

en: %d row with zero weights not counted | %d rows with zero weights not counted
it[0]: %d riga con pesi zero non conteggiati
it[1]: %d rige con pesi zero non conteggiati

en: %s does not have both 'qr' and 'y' components
it: %s non ha entrambi le componenti 'qr' e 'y'

en: 'Sigma' is not positive definite
it: 'Sigma' non è definito positivo

en: 'W' is not positive definite
it: 'W' non è definito positivo

en: 'X' must be a numeric or complex matrix
it: 'X' dev'essere una matrice numerica o complessa

en: 'anova' is not available for PQL fits
it: 'anova' non è disponibile per adattamenti PQL

en: 'breaks' do not cover the data
it: 'breaks' non copre i dati

en: 'breaks' must be strictly increasing
it: 'breaks' dev'essere strettamente crescente

en: 'c' must be at least 1.548 and has been ignored
it: 'c' dev'essere almeno 1.548 ed è stato ignorato

en: 'center' is not the right length
it: 'center' non è della lunghezza giusta

en: 'coef' must define a contrast, i.e., sum to 0
it: 'coef' deve definire un contrasto, e.g., sommare a 0

en: 'coef' must have same length as 'contrast.obj'
it: 'coef' deve avere la stessa lunghezza di 'contrast.obj'

en: 'data' has no 'terms' attribute
it: 'data' non ha l'attributo 'terms'

en: 'densfun' must be supplied as a function or name
it: 'densfun' dev'essere passato come una funzione o nome

en: 'dropterm' not implemented for "mlm" fits
it: 'dropterm' non implementato per adattamenti "mlm"

en: 'family' not recognized
it: 'family' non riconosciuta

en: 'h' must be strictly positive
it: 'h' dev'essere strettamente positivo

en: 'init' method is unknown
it: il metodo 'init' è sconosciuto

en: 'lqs' failed: all the samples were singular
it: 'lqs' fallito: tutti i campioni erano singolari

en: 'method' is unknown
it: 'method' è sconosciuto

en: 'nbins' must result in a positive integer
it: 'nbins' dev'essere un numero intero positivo

en: 'newdata' is not of the right length
it: 'newdata' non è della lunghezza giusta

en: 'nu' must exceed 2
it: 'nu' deve eccedere 2

en: 'object' has no 'call' component.  Updating not possible
it: 'object' non ha alcun componente 'call'. L'aggiornamento non è possibile

en: 'prior' is of incorrect length
it: 'prior' è di lunghezza incorretta

en: 'ps' must be at least 'p'
it: 'ps' dev'essere almeno 'p'

en: 'quantile' must be at least %d
it: 'quantile' dev'essere almeno %d

en: 'quantile' must be at most %d
it: 'quantile' dev'essere al massimo %d

en: 'rlm' failed to converge in %d steps
it: 'rlm' non è riuscito a convergere in %d passaggi

en: 'start' is not of the correct length
it: 'start' non è della lunghezza corretta

en: 'start' must be a named list
it: 'start' dev'essere una lista nominata

en: 'start' specifies names which are not arguments to 'densfun'
it: 'start' specifica nomi che non sono argomenti per 'densfun'

en: 'theta' must be given
it: 'theta' dev'essere passato

en: 'theta' must be specified
it: 'theta' dev'essere specificato

en: 'uin' is too large to fit plot in
it: 'uin' è troppo grande per adattarsi al plot

en: 'use.start' cannot be used with R's version of 'glm'
it: 'use.start' non può essere utilizzato con la versione R di 'glm'

en: 'x' and 'y' must have the same number of rows
it: 'x' e 'y' devono avere lo stesso numero di righe

en: 'x' contains missing or infinite values
it: 'x' contiene valori mancanti o infiniti

en: 'x' has length zero
it: 'x' ha lunghezza zero

en: 'x' is not a matrix
it: 'x' non è una matrice

en: 'x' is probably collinear
it: 'x' è probabilmente collineare

en: 'x' is singular: singular fits are not implemented in 'rlm'
it: 'x' è singolare: gli adattmenti singolari non sono implementati in 'rlm'

en: 'x' must be a non-empty numeric vector
it: 'x' dev'essere un vettore numerico non vuoto

en: 'y' must be a matrix
it: 'y' dev'essere una matrice

en: 0 df terms are changing AIC
it: 0 termini df stanno cambiando AIC

en: AIC is -infinity for this model, so 'stepAIC' cannot proceed
it: L'AIC è infinito per questo modello, quindi 'stepAIC' non può procedere

en: AIC is not defined for this model, so 'stepAIC' cannot proceed
it: AIC non è definito per questo modello, quindi 'stepAIC' non può procedere

en: AIC undefined for REML fit
it: AIC non definito per un adattamento REML

en: Exponential values must be >= 0
it: I valori esponenziali devono essere >= 0

en: F test assumes 'quasi%s' family
it: Il test F assume una famiglia 'quasi%s'

en: Infs not allowed in 'd'
it: Infs non è ammesso in 'd'

en: Initial estimate: %s
it: Stima iniziale: %s

en: Initial fit:
it: Adattamento iniziale:

en: Initial value for 'theta': %f
it: Valore iniziale di 'theta': %f

en: Parameter:
it: Parametro:

en: Probable convergence failure
it: Probabile fallimento di convergenza

en: Re-fitting to get Hessian
it: Ri-adattamento per ottenere Hessian

en: Response variable must be positive after additions
it: La variabile di risposta dev'essere positiva dopo le aggiunte

en: Waiting for profiling to be done...
it: In attesa che venga eseguita la profilazione...

en: Weibull values must be > 0
it: I valori Weibull devono essere > 0

en: all frequencies are zero
it: tutte le frequenze sono zero

en: all variables must be factors
it: tutte le variabili devono essere fattori

en: alternation limit reached
it: limite di alternanza raggiunto

en: an initial configuration must be supplied if there are NAs in 'd'
it: una configurazione iniziale dev'essere passata se ci sono NA in 'd'

en: an initial configuration must be supplied with NA/Infs in 'd'
it: una configurazione iniziale dev'essere passata con NA/Infs in 'd'

en: an intercept is needed and assumed
it: un'intercetta è necessaria e presunta

en: anova is not implemented for a single "polr" object
it: anova non è implementata per un singolo oggetto "polr"

en: at least %d cases are needed
it: sono richiesti almeno %d casi

en: at least 3 distinct 'x' values are needed
it: sono necessari almeno 3 valori 'x' distinti

en: at least one column has IQR 0
it: almeno una colonna ha IQR 0

en: attempt to find suitable starting values failed
it: la ricerca di valori iniziali adeguati non è riuscita

en: bandwidths must be strictly positive
it: la larghezza di banda dev'essere strettamente positiva

en: biplot is only possible if nf >= 2
it: il biplot è possibile solo se nf >= 2

en: cannot estimate scale: MAD is zero for this sample
it: non è possibile stimare la scala: MAD è zero per questo campione

en: cannot have leave-one-out CV with 'newdata'
it: non è possibile avere una CV leave-one-out con 'newdata'

en: cannot use leave-one-out CV with method %s
it: non è possibile avere una CV leave-one-out con il metodo %s

en: columns of 'contrast.obj' must define a contrast (sum to zero)
it: le colonne di 'contrast.obj' deve definire un contrasto (sommare a zero)

en: data vectors must be the same length
it: i vettori dati devono essere della medesima lunghezza

en: design appears to be rank-deficient, so dropping some coefs
it: il disegno sembra essere carente di rango, quindi si eliminano alcuni coefficienti

en: dim(W) is not correct
it: dim(W) non è corretta

en: distances must be result of 'dist' or a square matrix
it: le distanze devono essere il risultato di 'dist' o una matrice quadrata

en: down
it: giù

en: each element of '%s' must be logical
it: ogni elemento di '%s' dev'essere logico

en: empty row or column in table
it: riga o colonna vuota nella tabella

en: estimate truncated at zero
it: stima troncata a zero

en: extra arguments discarded
it: argomenti extra ignorati

en: factors in 'newdata' do not match those for 'object'
it: i fattori in 'newdata' non corrispondono a quelli per 'object'

en: formula specifies no response
it: la formula non specifica alcuna risposta

en: frequency table is %d-dimensional
it: la tabella delle frequenze è %d-dimensionale

en: gamma values must be >= 0
it: i valori gamma devono essere >= 0

en: group %s is empty | groups %s are empty
it[0]: il gruppo %s è vuoto
it[1]: i gruppi %s sono vuoti

en: group means are numerically identical
it: le medie di gruppo sono numericamente identiche

en: higher-way table requested.  Only 2-way allowed
it: richiesta tabella di livello superiore. Solo 2 vie ammesse

en: incompatible arguments
it: argomenti incompatibili

en: infinite, NA or NaN values in 'x'
it: valori infiniti, NA o NaN in 'x'

en: initial configuration must be complete
it: la configurazione iniziale dev'essere completa

en: invalid 'prior'
it: 'prior' non valido

en: invalid 'test.vec'
it: 'test.vec' non valido

en: invalid initial configuration
it: configurazione iniziale non valida

en: invalid length(d)
it: length(d) non valida

en: invalid number of levels
it: numero di livelli non valido

en: invalid row(x)
it: row(x) non valido

en: invalid size
it: dimensione non valida

en: invalid table specification
it: specificazione di tabella non valida

en: iteration %d
it: iterazione %d

en: iteration limit reached
it: raggiunto il limite di iterazioni

en: iteration limit reached near 'x = %f'
it: raggiunto limite di iterazioni vicino 'x = %f'

en: length of 'weights' must equal number of observations
it: la lunghezza di 'weights' deve eguagliare il numero di osservazioni

en: length of 'wt' must equal number of observations
it: la lunghezza di 'wt' deve eguagliare il numero di osservazioni

en: minimum occurred at one end of the range
it: minimo realizzato in uno degli estremi del range

en: missing or infinite values are not allowed
it: i valori mancanti o infiniti non sono ammessi

en: missing or infinite values in 'x'
it: valori mancanti o infiniti in 'x'

en: missing or infinite values in the data are not allowed
it: non sono ammessi i valori mancanti o infiniti nei dati

en: missing values are not allowed
it: i valori mancanti non sono ammessi

en: models were not all fitted to the same size of dataset
it: i modelli non sono tutti adattati alla medesima dimensione del dataset

en: need positive values to fit a log-Normal
it: richiesti valori positivi per adattarsi a una log-Normal

en: negative 'weights' value
it: valore 'weights' negativo

en: negative or non-integer entries in table
it: voci negative o non intere nella tabella

en: negative values not allowed for the negative binomial family
it: valori negativi non ammessi per la famiglia binomiale negativa

en: negative weights not allowed
it: pesi negativi non ammessi

en: no 'addterm' method implemented for "mlm" models
it: nessun metodo 'addterm' implementato per i modelli 'mlm'

en: no positive weights
it: nessun peso positivo

en: no solution in the specified range of bandwidths
it: non ci sono soluzioni nel range di badwidth specificato

en: no terms in scope
it: scope senza termini

en: no terms in scope for adding to object
it: scope senza termini da aggiungere all'oggetto

en: not a "polr" object
it: non è un oggetto "polr"

en: not all objects are of class "negbin"
it: non tutti gli oggetti sono di classe "negbin"

en: not all objects are of class "polr"
it: non tutti gli oggetti sono di classe "polr"

en: not enough non-missing data
it: non ci sono abbastanza dati non-missing

en: nrow(x) and length(grouping) are different
it: nrow(x) e length(grouping) sono differenti

en: number of rows in use has changed: remove missing values?
it: il numero di righe utilizzate è cambiato: rimuovere i valori mancanti?

en: object not of class "lda"
it: l'oggetto non è di classe "lda"

en: object not of class "qda"
it: l'oggetto non è di classe "qda"

en: only %d set, so all sets will be tried | only %d sets, so all sets will be tried
it[0]: solo %d insieme, quindi tutti saranno provati
it[1]: solo %d insiemi, quindi tutti saranno provati

en: only 'REML = FALSE' is implemented
it: solo 'REML = FALSE' è implementato

en: only Chi-squared LR tests are implemented
it: solo i test Chi-squared LR sono implementati

en: only finite values are allowed in 'lims'
it: solo i valori finiti sono ammessi in 'lims'

en: optimization failed
it: ottimizzazione fallita

en: package 'nlme' is essential
it: il pacchetto 'nlme' è essenziale

en: profiling has found a better solution, so original fit had not converged
it: la profilazione ha trovato una soluzione migliore, quindi la stima originale non converge

en: rank = 0: variables are numerically constant
it: rank = 0: le variabili sono numericamente costanti

en: rank deficiency in group %s
it: carenza di rango nel gruppo %s

en: regression apparently linear
it: regressione apparentemente lineare

en: response must be a factor
it: la risposta dev'essere un fattore

en: response must have 3 or more levels
it: la risposta deve avere 3 o più livelli

en: response variable must be positive
it: la variabile risposta dev'essere positiva

en: scope is not a subset of term labels
it: scope non è un sottoinsieme delle etichette dei termini

en: some group is too small for 'qda'
it: alcuni gruppi sono troppo piccoli per 'qda'

en: some of ... do not match
it: alcuni di... non corrisponde

en: supplying pars for the %s distribution is not supported
it: non è supportato il passaggio di pars per la distribuzione %s

en: tests made without re-estimating 'theta'
it: test eseguiti senza stimare di nuovo 'theta'

en: the contrast defined is empty (has no TRUE elements)
it: il contrasto definito è vuoto (non ha elementi TRUE)

en: theta.ml: iter
it: theta.ml: iterazione

en: trying + %s
it: provando + %s

en: trying - %s
it: provando - %s

en: uneven breaks with 'prob = FALSE' will give a misleading plot
it: interruzioni irregolari con 'prob = FALSE' daranno un plot fuorviante

en: unimplemented method: %s
it: metodo non implementato: %s

en: unsupported distribution
it: distribuzione non supportata

en: up
it: su

en: using the %d/%d row from a combined fit | using the %d/%d rows from a combined fit
it[0]: utilizzo la riga %d/%d da una stima combinata
it[1]: utilizzo le righe %d/%d da una stima combinata

en: variable %s appears to be constant within groups | variables %s appear to be constant within groups
it[0]: la variabile %s sembra essere costante all'interno dei gruppi
it[1]: le variabili %s sembrano essere costanti all'interno dei gruppi

en: variable names in 'newdata' do not match those in 'object'
it: i nomi delle variabili in 'newdata' non corrispondono a quelle in 'object'

en: variables are collinear
it: le variabili sono collineari

en: weighted fits are not supported
it: gli adattamenti ponderati non sono supportati

en: wrong number of variables
it: numero errato di variabili

en: zero or negative distance between objects %d and %d
it: distanza zero o negativa tra gli oggetti %d e %d
